W dniach 6-7 października 2021 r. w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie odbyły się Regionalne Warsztaty Perkusyjne „Perkusja solo i w zespole”.
Było to święto muzyki perkusyjnej nawiązujące do tradycji organizowanego w minionych latach w Koszalinie Międzynarodowego Festiwalu Perkusyjnego „Perkusja solo i w zespole. Ponadto tegoroczna edycja wpisała się w obchody jubileuszu 40-lecia powstania Koszalińskiej Grupy Perkusyjnej oraz klasy perkusji w naszej szkole.
Podczas warsztatów mogliśmy wysłuchać wykładów o różnorodności rodziny perkusyjnych instrumentów. Spotkania były prowadzone przez znakomitych perkusistów, wykładowców Akademii Sztuki w Szczecinie – dr Magdalenę Kordylasińską-Pękala, mgr Antoninę Kadur i mgr Rafała Krzanowskiego oraz dr Bartłomieja Milera z Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.
W środę wieczorem wysłuchaliśmy dwóch wspaniałych recitali perkusyjnych w wykonaniu naszej absolwentki Aleksandry Nawrockiej oraz dr Bartłomieja Milera, którzy na koniec koncertu zaprezentowali się wspólnie w Sonacie A-dur L.v. Beethovena na 2 marimby.
W czwartek zaś, na zakończenie dwudniowych zmagań warsztatowych swoje umiejętności prezentowali studenci, uczniowie oraz zespoły BADA BOOM I ŁUBU DUBU z klasy perkusji z AS w Szczecinie i koszalińskiego muzyka. Wszyscy oni zagrali wspólny koncert.
Jubileusz 40-lecia powstania klasy perkusji był również okazją do wspólnego spotkania i muzykowania absolwentów tejże klasy. Odwiedził nas Sebastian Demydczuk, który poprowadził warsztaty perkusyjne z zestawu rozrywkowego oraz Piotr Robak, Zbigniew Lange Jacek Chojnacki, którzy zaprezentowali się podczas koncertu perkusyjnego pt.: „Fascynujący świat perkusji” w Filharmonii Koszalińskiej.
Warsztatom towarzyszyły również inne imprezy i spotkania dla uczniów naszej szkoły. Odbyło się m.in. okazjonalne spotkanie z Sebastianem Demydczukiem, Olą Nawrocką i Piotrem Robakiem w cyklu „Absolwenci szkoły młodemu pokoleniu”. Podczas benefisu Wojciecha Bałdysa i Wojciecha Laska pt.: „Festiwali perkusyjnych czas” mieliśmy również okazję wysłuchać wspomnień z organizacji największych festiwali perkusyjnych, które przez lata odbywały się w Koszalinie i Opolu.
Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację i przebieg warsztatów. Szczególne podziękowania dla uczniów i rodziców za pomoc i wsparcie.